Bir Haber, Bir Davet

Anasayfa > Bir Haber, Bir Davet

 

Bir kaç meslektaş hukuk felsefesi ve sosyolojisi alanında birlikte okumalar yapalım dedik. Hazır online buluşmalara bu kadar alışmışken, her zaman dile getirdiğimiz bir araya gelme isteğimizin önüne geçen mesafe bahanesinin ortadan kalkmış olması, bizi daha da cesaretlendirdi sanırım.

Hazır böyle bir işe soyunmuşken, ilgililer ve meraklılar da mı katılsın, diye düşündük. İlk önce hevesle, herkesin katılımına açık bir program oluşturalım dedik, fakat sonra herkesin mümkün olduğunca katılmasına fırsat vermenin bir yolunun, grubu çok da genişletmemek olduğunu düşündük. En nihayetinde, kollokyal bir grupla, sadece hukuk felsefesi ve sosyolojisi alanındaki akademisyenleri davet etmeye karar verdik. Hukuk felsefesi ve sosyolojisi alanının dışında fakat böyle bir çalışma grubuna katılmak isteyen çok sayıda dostumuz olduğunun farkındayız, ancak verimli bir tartışma ortamı oluşturabilmek için böyle bir sınırlama yapmamız gerektiğine kani olduk.

Gruba katılımı ne kadar sınırlamış olursak olalım, çok iyi biliyoruz ki, katılımcıların farklı ilgileri ve öncelikleri olacak. Bu yüzden de, hangi konu ve kitaplarla ilerleyeceğimize karar vermek kolay değil. Bu konuda biraz kafa yorduk, bir miktar konu başlığı ve kitap ismi belirledik. Fakat gelecekteki toplantıların gündemini de en baştan sabitlemek istemedik. Başlangıç mahiyetinde belirlediğimiz kitaplardan sonra, grup kendi yolunu bulur diye düşündük.

15 günde bir toplanmayı düşünüyoruz. Mütevazı bir ismimiz var: “Hukuk Düşüncesi Çalışma Grubu”. Her toplantıda önceden belirlediğimiz kitap veya makale(ler) hakkında konuşmayı planlıyoruz. Okumadığımız veya okuduğumuz fakat bir daha okumak isteyebileceğimiz metinleri okumak için kendimizi belli bir disipline tabi tutmak istiyoruz. Aynı metni okumuş meslektaşların metin hakkındaki tespit ve değerlendirmelerini paylaşmalarını istiyoruz. Herkesin kendi birikimiyle metne getireceği eleştirileri, diğer metinlerle kuracağı bağlantıları, tespit edeceği tartışma konularını görmek, kendi başımıza ulaşabileceğimizden daha zengin bir yoruma ulaşmak istiyoruz. Yeri geldiğinde, tek başımıza erteleyebileceğimiz bazı yan alanlara hep birlikte girmeye cesaret etmek, birbirimizden güç almak istiyoruz.

Kitaplara geçmeden önce gruba katılmayı düşünenlerle bir tanışma toplantısı yapalım, orada bu süreci birlikte nasıl daha verimli hale getirebiliriz, konuşalım istedik. 16 Kasım akşamı saat 20:00’de bu amaçla toplanacağız. Daha sonra ilk toplantımızı 30 Kasım’da yapacağız. İlk kitabımız Roger Cotterrell’in Hukukbilimin Politikası başlıklı eseri (Çev.: Saim Üye, Pinhan, 2019). Ardından okuyacağımız kitaplar şunlar:

R. Cotterrell, Hukuk Sosyolojisi - Giriş, Çev.: Saim Üye, Pinhan, 2020.

Şefik Taylan Akman, Hukuk ve Politika İlişkisi, İmge, 2016.

Kasım Akbaş, Hukukun Büyübozumu, Notabene, 2015.

Cemal Bali Akal, Hukuk Nedir?, Zoe, 2021.

Bruce Ingram, Hukuk Felsefesi, Fol, 2020.

Hâsılı, bu metin, hukuk felsefesi ve sosyolojisi alanında çalışan meslektaşlarımıza yönelik bir davettir. Böyle bir çalışma grubuna katılmak sizi de bizim kadar heyecanlandırıyorsa, 12 Kasım’a kadar hukukdusuncesigrubu@gmail.com adresine mail atmanız yeterli. 16 Kasım’daki tanışma toplantısının ardından, 30 Kasım Salı akşamı saat 20:00’de sizi de bekliyoruz.